wtorek, 23 listopada 2010

Unia Europejska zakazuje wjazdu siłowikom

Komisja Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego zaproponowała wprowadzenie sankcji wizowych i finansowych wobec rosyjskich urzędników podejrzewanych o przyczynienie się do śmierci prawnika  Funduszu Hermitage Capital, Sergieja Magnickiego. Za przyjęciem rezolucji opowiedzieli się wszyscy spośród pięćdziesięciu członków Komisji. Następny krok należy teraz do władz ustawodawczych poszczególnych krajów członkowskich UE. Jeżeli dokument zostanie ratyfikowany przez wszystkie europejskie parlamenty, sześćdziesięciu osobom z tzw. listy Cardina (senator USA, który przygotował listę podejrzewanych o udział w zabójstwie) zostanie zakazany wjazd na terytorium UE, a ich środki finansowe w europejskich bankach zostaną zamrożone. Na liście figurują m.in. szef komitetu śledczego MSW i zastępca prokuratora generalnego Rosji. Inicjatywa Parlamentu Europejskiego jest analogiczna wobec tych, które zostały podjęte przez USA i Kanadę. Wcześniej możliwość wprowadzenia sankcji na własną rękę rozważała  również Polska i Wielka Brytania.A tak w wywiadzie dla „Radia Swaboda” sprawę Magnickiego skomentował Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek:

Podniosłem sprawę Sergieja Magnickiego w czasie półtoragodzinnego spotkania z prezydentem Miedwiediewem w Moskwie, jak również sprawę kilku innych, na razie niewyjaśnionych zabójstw – dziennikarek Anny Politkowskiej i Natalii Estemirowej. Odbyliśmy bardzo otwartą rozmowę podczas której mówiłem o stanie praw człowieka w Rosji i wyraziłem swój niepokój. Śmierć Sergieja Magnickiego wzbudza w nas głęboki żal. Ten młody człowiek, z naszego punktu widzenia walczył z korupcją. Ważne, żeby zostało przeprowadzone dogłębne i wzbudzające zaufanie śledztwo włącznie z tym, aby odpowiedzialni za jego śmierć zostali doprowadzeni przed oblicze sprawiedliwości.

W wywiadzie Buzek zauważył również pozytywne sygnały. Wymienił m.in. zapewnienia prezydenta Miedwiediewa o szybkim wyjaśnieniu sprawy pobicia dziennikarza Olega Kaszina. To jego zdaniem daje szansę na poprawę sytuacji w przyszłości.

Lobbowanie na rzecz sankcji dla kolejnych urzędników łamiących prawa człowieka zapowiedziała  ostatnio rosyjska opozycja.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz