czwartek, 25 listopada 2010

Czy będą nowe rosyjskie bazy?

Prezydent Dmitrij Miedwiediew oświadczył podczas spotkania z dowódcami poszczególnych rodzajów sił zbrojnych rosyjskiej armii, że władze rozważają budowę nowych baz wojskowych za granicą.

Jak rozumiecie, baz na terytorium innych państw nie buduje się na podstawie decyzji prezydenta Federacji Rosyjskiej. Dlatego konieczne jest prowadzenie złożonej polityczno-dyplomatycznej pracy, żeby chcieli nas widzieć i rozpatrywali to jako element wzmocnienia własnego wizerunku i bezpieczeństwa – powiedział Miedwiediew.

Rozmówcy prezydenta wskazywali na brak infrastruktury i zabezpieczenia technicznego rosyjskiej floty. Obecnie na obszarze oceanów Spokojnego i Indyjskiego nie ma ani jednej bazy zaopatrzeniowej dla rosyjskich jednostek. Miedwiediew dał do zrozumienia, że prace nad zmianą tej sytuacji toczą się, jednak nie podał szczegółów.

Nie będę przed wami ukrywał, że są pewne pomysły w tej kwestii, ale ze zrozumiałych powodów nie będę o nich mówił głośno – powiedział – Myślę, że stworzenie takich baz jest możliwe. 

Warto zauważyć, że od dłuższego czasu okresowo pojawiają się spekulacje na temat powstania rosyjskiej bazy wojskowej na terytorium Wenezueli. Współpraca wojskowa obydwu państw rozwija się systematycznie od szeregu lat.

Kalendarium ważniejszych wydarzeń z relacji rosyjsko-wenezuelskich:

- 14 maja 2001 roku ministrowie obrony obydwu krajów podpisali umowę o współpracy wojskowo-technicznej. 

- 26 listopada 2004 roku w czasie wizyty Hugo Chaveza w Moskwie zostały podpisane dwa kontrakty; pierwszy – na dostawę 40 helikopterów wojskowych Mi-35 (500 mln USD), drugi – 100 tys. karabinów Kałasznikow AK – 103 (54 mln USD).

- W latach 2005-07 zostało podpisanych 12 kontraktów na łączną kwotę 2-4 mld USD. Caracas kupiło m.in. 24 myśliwce Su-30, 50 śmigłowców Mi-17B, Mi-35M, Mi-26T i 12 systemów rakietowych.

-Od 10 do 19 września 2008 roku na terytorium Wenezueli przebywały dwa bombowce strategiczne Tu-160. Było to pierwsze od zakończenia zimnej wojny naruszenie przez wojska rosyjskie tradycyjnej strefy wpływów USA. 

-1 grudnia na wodach terytorialnych Wenezueli odbyły się wspólne manewry wojskowe z udziałem czterech rosyjskich okrętów i tysiącem żołnierzy. 

-We wrześniu 2009 roku w czasie wizyty Hugo Chaveza w Moskwie, Wenezuela otrzymała kredyt w wysokości 2,2 mld USD na zakup rosyjskiej broni.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz