poniedziałek, 15 listopada 2010

Prezentacja filmu o Anastazji Baburowej odwołana

 Wczoraj w Moskwie rozpoczął się festiwal filmowy „Zawód reporter”. W ciągu pięciu dni ma być zaprezentowanych 60 obrazów.

Jednym z punktów programu miała być prezentacja filmu poświęconego zamordowanej dziennikarce Nowej Gazety Anastazji Baburowej. Obraz „Love Me, please!” miał być pokazany również w grudniu na festiwalu „Stalker”. Obydwie prezentacje zostały odwołane.

Zmiana programu związana jest z wydarzeniami z 9 listopada, kiedy to grupa studentów Uniwersytetu Państwowego w Nowosybirsku, którzy zebrali się na projekcji ww. filmu. została zaatakowana przez nieznanych sprawców. Jedna osoba została ranna.

Dyrektor festiwalu Igor Stepanow powiedział:
Podjęliśmy decyzję, że nie będziemy ryzykować życiem i zdrowiem ludzi. Film będzie pokazany członkom jury, a wszystkim tym, którzy będą zainteresowani, dostarczymy go na DVD. Jednak publiczny pokaz postanowiliśmy odwołać i nie ryzykować. Naszą czujność wzbudza to, co się wydarzyło [w Nowosybirsku]. Nie było tu żadnej presji.  Anastazja Baburowa była dziennikarką Izwiesti, potem Nowej Gazety. Działała społecznie m.in. w organizacjach ekologicznych i anarchistycznych. W pracy dziennikarskiej opisywała przede wszystkim działalność rosyjskich ruchów neonazistowskich i faszystowskich. 19 stycznia 2009 roku została zamordowana przez nieznanego sprawcę. Razem z nią zginął znany adwokat i obrońca praw człowieka Stanisław Markiełow. Anastazja Baburowa była czwartym dziennikarzem Nowej Gazety, który zginął z rąk nieznanych sprawców.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz