niedziela, 21 listopada 2010

Rosyjska opozycja zwiera szeregi

Członkowie koalicji „Za Rosję bez samowoli i korupcji” zadecydowali o wystawieniu wspólnego kandydata w wyborach prezydenckich, które odbędą się w 2012 roku. W skład koalicji wchodzą główne opozycyjne siły w kraju:

-Rosyjski Sojusz Ludowo-Demokratyczny. Partia założona przez byłego premiera Michaiła Kasjanowa (2000-2004).
-Solidarność. Zrzeszenie mniejszych środowisk m.in. części byłych członków Sojuszu Sił Prawicowych, liberalnej partii Jabłoko oraz środowisk obrońców praw człowieka. Na czele Solidarności stoją Garri Kasparow oraz Borys Niemcow.
-Republikańska Partia Rosji. Liberalna partia, której przewodniczącym jest Władimir Ryżkow.
-Demokratyczny Wybór. Powstała w lutym 2010 roku partia z przewodniczącym Władimirem Miłowem na czele.

Wspólny kandydat w wyborach prezydenckich ma być wybrany na zjeździe w czerwcu 2011 roku. Borys Niemcow pokreślił, że to pierwszy raz od dwudziestu lat, kiedy demokraci postanowili wyznaczyć wspólnego kandydata. Równocześnie zapowiedzieli powstanie nowej demokratycznej „Partii Wolności Narodowej”.

Przedstawiciele koalicji oświadczyli również, że wkrótce zostanie utworzona „lista osób tłamszących rosyjską demokrację”. Mają się na niej znaleźć między innymi prokuratorzy prowadzący sprawę Michaiła Chodorkowskiego i urzędnicy zaangażowane w fałszowanie wyborów. Przedstawiciele koalicji mają lobbować za granicą na rzecz zakazu wjazdu umieszczonych na liście osób do USA i Unii Europejskiej.

Pierwsze kroki w tym kierunku uczynił już Borys Niemcow. W zeszłym tygodniu występując w amerykańskim Kongresie wezwał do poszerzenia tzw. „Listy Magnickiego” o zastępcę szefa prezydenckiej administracji Władysława Surkowa.

Lista Magnickiego to spis 60 osób (sędziów i pracowników resortów siłowych), którym władze amerykańskie odmawiają prawa wjazdu na terytorium USA ze względu na doprowadzenie do śmierci Siergieja Magnickiego, rosyjskiego prawnika zatrudnionego w amerykańskim konsorcjum Hermitage Capital Management.

Uważam, że Surkow powinien być pierwszy, któremu należy  uniemożliwić wyjazd na Zachód. Bezpośrednio on jest odpowiedzialny za wprowadzenie w kraju cenzury, on odpowiada za to, że wybory w Rosji są absolutną farsa, on stworzył a potem finansował ekstremistyczne kremlowskie organizacje młodzieżowe, które organizują w centrum Moskwy marsze nienawiści, a opozycjonistów i obrońców praw człowieka przedstawiają jako nazistowskich przestępców – powiedział w Kongresie Niemcow. 
Po powrocie do Rosji, Niemcow został napadnięty na lotnisku przez trzech niezidentyfikowanych mężczyzn. Jego zdaniem byli to aktywiści młodzieżówki „Nasi”.

Więcej o sprawie Magnickiego na portalu TVN24

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz