poniedziałek, 24 stycznia 2011

Rosjanie debatują nad losem mumii Lenina


 Już ponad 260 tysięcy ludzi wzięło udział w internetowej sondzie zorganizowanej przez partię rządzącą Jedną Rosję i dotyczącej przyszłości ciała Lenina. 70% opowiada się za likwidacją wznoszącego się pod murami Kremla mauzoleum wodza rewolucji, 30% - jest przeciw.

Lenin zmarł 21 stycznia 1924 roku. Po upadku ZSRR dyskusje na temat przeniesienia jego ciała toczą się w styczniu co roku.

Deputowany do Dumy państwowej, Władimir Medinskij, w wywiadzie dla portalu partii Jedna Rosja mówi:

„Uważam, że powinniśmy podjąć jedną jedyną decyzję, o wyniesieniu resztek ciała Lenina z mauzoleum. Powszechnie wiadomo, że sam Lenin nie miał zamiaru wznosić sobie żadnych mauzoleów, a jego żywi krewni – siostra i brat byli kategorycznie przeciw. Chcieli pochować go w Sankt-Petersburgu razem z matką. Ale komuniści napluli na życzenie i na samego wodza i na jego krewnych”

Na razie jednak nie ma oficjalnej inicjatywy ze strony Jednej Rosji. W przypadku gdyby ta nastąpiła, partia rządząca w planach pochówku ciała Lenina może liczyć na wsparcie LDPR Władimira Żyrinowskiego. Przeciwko są tradycyjnie komuniści i zazwyczaj prokremlowska „Sprawiedliwa Rosja”.

Z kolei decyzji nie podjął jeszcze żaden z dwóch głównych decydentów kraju.

We wrześniu ubiegłego roku podczas spotkania Klubu Wałdajskiego premier Putin mówił, że decyzja w sprawie ciała Lenina zostanie podjęta w swoim czasie. „Przyjdzie czas, że naród rosyjski zadecyduje jak z nim postąpi” - powiedział zgromadzonym na spotkaniu dziennikarzom.

Dmitrij Miedwiediew nie wypowiada się publicznie na ten temat, ale szef jego administracji zapewnił w ostatnich dniach, że na razie nie ma planów przeniesienia ciała Lenina.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz